A A A

Rok 2008

 • WESOŁYCH ŚWIĄT I SCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2009 ROKU !!!

   

   

   

   

   

   

   

  Refleksji nad cudem, jaki wydarzył się ponad

  dwa tysiące lat temu w grudniową noc w Betlejem

  a także osobistego doświadczenia Jego mocy

  w codziennym życiu...

   

  wraz z życzeniami radosnych i rodzinnych Świąt Bożebo Narodzenia

  oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2009 Roku

  w imieniu własnym oraz Zarządu Fundacji Kultury i Przyjaźni

  Polsko - Francuskiej im. Stefana i Krystyny Du Chateau


  składa

  Marian Pawlak

  Przewodniczący Zarządu Fundacji

 • Wieczór Wigilijny

  Na początku grudnia rodzice kupują dzieciom tzw. Calendrier de l'Avent (Kalendarz adwentowy). Maluchy codziennie otwierają jedno okienko kalendarza, zjadają znalezione łakocie, pospiesznie piszą listy do Mikołaja (Père Noël).

  We Francji zazwyczaj rodzice przyjmują swoje dzieci i wnuki, chyba że są starsi i słabego zdrowia, wówczas dzieci organizują tzw. zjazd rodzinny.

 • Kartka Bożonarodzeniowa

  12 grudnia w salach Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica odbyło się wręczenie nagród corocznego Konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową. Fundacja, jako fundator części nagród uczestniczyła w tej uroczystości w osobie Przewodniczacego Zarządu Fundacji - Mariana Pawlaka.

   

  Uroczyste ogłoszenie wyników corocznego Konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową i wręczenie nagród odbyło się 12 grudnia 2008 r. w sali Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie.

 • Mikołajki w Fundacji

  4 grudnia Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko - Francuskiej im. Krystyny i Stefana Du Chateau zorganizowała dla dzieci uczących się języka francuskiego Mikołajki.

   

  Dzieci i młodzież z działających przy Fundacji grup: początkującej, średniozaawansowanej i zaawansowanej przygotowały dla siebie nawzajem prezenty i się nimi wymieniły. Każdy otrzymujący mikołajkowy prezent losował następną osobę.

 • Jubileusz 100 – lecia Urodzin Prof. Stefana du Chateau

  W czwartek 25 IX 2008 r. odbyła się konferencja naukowa poświęcona Jubileuszowi 100 – Lecia Urodzin Prof. Stefana du Chateau, związanego z Hrubieszowem.

   

  Sesję zorganizowały Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko – Francuskiej im. Stefana du Chateau oraz Burmistrz Miasta Hrubieszowa. Uczestnikami byli naukowcy z Politechniki Krakowskiej, Lubelskiej i Gdańskiej, z którymi profesor współpracował. Wzięli w niej też udział - dziennikarz wydawnictwa naukowego z Paryża, który przedstawił pomysł umieszczenia tablicy pamiątkowej, poświęconej profesorowi w budynku, gdzie mieściła się jego pracownia oraz przyjaciele architekta, którzy przypomnieli wspomnienia o nim.

 • IX Rocznica śmierci Profesora Stefana Du Chateau

  Honorowego obywatela miasta Hrubieszowa, założyciela Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko - Francuskiej.

   

  Dnia 26 czerwca 2008 r. o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Mikołaja zostanie odprawione Nabożeństwo Żałobne.

   

  Do udziału w niim zapraszają :

  Rada Honorowa i Zarząd Fundacji

   

 • VIII Edycja Konkursu "Wiedzy o Francji"

  W dniu 29 maja 2008 roku w Paryżu odbyło się uroczyste podsumowanie VIII edycji konkursu wiedzy o Francji organizowanego przez Fundację Kultury i Przyjażni Polsko–Francuskiej im. Stefana i Krystyny Du Chateau w Hrubieszowie oraz Editions CASIMIR-LE-GRAND z Paryża.

   

  W spotkaniu wzięła udział Pani Jadwiga Dąbrowska – redaktor naczelny miesięcznika TECZKA z Paryża – współorganizator konkursu.

 • Konkurs Piosenki Francuskiej

  8 Maja w siedzibie fundacji Przyjaźni i Kultury Polsko Francuskiej im Stefana i Krystyny Du Chateau w Hrubieszowie odbył się V Konkurs Piosenki Francuskiej. Poziom artystyczny prezentowanych utworów był bardzo wysoki.

  W tym roku do konkursu przystąpiło, aż 50 uzdolnionych młodych wykonawców z całego powiatu Hrubieszowskiego.