A A A

Uroczystości odsłonięcia Pomnika Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939 – 1945

28 września 2009 roku na skwerze przy ul. Rynek w Hrubieszowie odbyły się uroczystości odsłonięcia Pomnika Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939 – 1945. W uroczystościach na zaproszenie władz samorządowych Hrubieszowa uczestniczyli przedstawiciele Fundacji.

 

***


Uroczystości rozpoczął koncert Orkiestry Wojskowej Garnizonu Lubelskiego. Zaproszonych gości powitał Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika – Marek Bartkowiak, a przemówienie z okazji uroczystości wygłosił Burmistrz Miasta Hrubieszowa – Zbigniew Dolecki.


Odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele Miasta Hrubieszowa, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i duchowieństwa.


Apel Pamięci oraz salwę honorową przeprowadziła kompania honorowa hrubieszowskiego 2 Pułku Rozpoznawczego. Pod pomnikiem kwiaty i wieńce złożyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych i hrubieszowskich szkół. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili reprezentanci instytucji patronujących uroczystości.


Uroczystości zakończyła Msza św. polowa w intencji ojczyzny celebrowana przez ks. Kazimierza Gawlika i o. Wenancjusza Stasiuka.


***


Patronat honorowy uroczystości:
Prezydent RP Lech Kaczyński
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - Andrzej Przewoźnik
Wojewoda Lubelski - Genowefa Tokarska
Marszałek Województwa Lubelskiego - Krzysztof Grabczuk


Organizatorzy:
Burmistrz Miasta Hrubieszowa
Stołeczny Komitet Odbudowy Pomnika Polskiego Partyzanta


Uroczystości odbywały się w ramach obchodów Dnia Podziemnego Państwa Polskiego.

***


Losy pomnika...


29 października 2008 roku, po 43 latach spokojnego „leżenia sobie” w trawie, dzięki finansowemu wsparciu Rady Miasta Hrubieszowa i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa stanął wreszcie w Hrubieszowie pomnik Polskiego Partyzanta wyrzeźbiony według projektu nieżyjącego Stanisława Momota (zmarł w 1989 roku).


Pomnik wyrzeźbił zespół artystów z Jarosławia, a zainstalowała na cokole firma z Grabowca. Ma on prawie 6 m wysokości i waży ponad 9 ton.


Granitowe bryły ze Strzegomia sprowadził na początku lat 60. Stefan Momot, partyzant i rzeźbiarz, który jednocześnie zaprojektował pomnik. Monument przedstawiający sylwetkę partyzanta z karabinem autor dedykował poległym kolegom z oddziałów partyzanckich na ziemi hrubieszowskiej.


W 1977 roku projekt zyskał pozytywną opinię Związku Polskich Artystów Plastyków. Czas mijał, pomnika jednak nie budowano. Dlatego Momot kamień z niedokończoną rzeźbą przekazał w 1995 roku na rzecz miasta. Od tamtej pory bryła leżała w trawie.


W końcu akowcy zwrócili się do władz miasta z prośbą o dokończenie dzieła. Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Hrubieszowie doprowadził do wykonania ostatecznego projektu budowy fundamentów oraz sposobu montażu cokołu, uzyskano akceptację nazwy i inskrypcji pomnika w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.


Odsłonięcia pomnika dokonano 28 września 2009 roku na skwerze przy ul. Rynek w Hrubieszowie.

 

 

GALERIA »