Stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy

Od zaledwie kilku dni w pasie nieopodal granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym ogarnięto aż sto osiemdziesiąt trzy lokalizacji, a więc pewną część rejonów województw lubelskiego oraz podlaskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy nakazu prezydenta wniesionego na wniosek rządu. Gabinet Mateusza Morawieckiego omówił wprowadzenie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i poczynaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której przesiedleńcy są wykorzystywani. Zgodnie z opinią polskiego rządu migranci przywożeni są na granice przez służby białoruskiego reżimu. Jest pośród nich grupa, która od już kilku tygodni obozuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Co więcej rząd sygnalizował również zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w niewielkiej odległości od granicy z Polską ćwiczyć będzie około 200 tysięcy żołnierzy białoruskich a także rosyjskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można zatwierdzić, gdy w sytuacji niepokojących zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające. Natomiast orzeczenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, z tego powodu już dziś zajmuje się sprawą.

Do polityków opozycji zwrócił się też szef MSWiA, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który informował o szczegółach zagrożenia swobody naszego kraju a także integralności granic naszego kraju. Oznajmił również, że zarządzane na dzień dzisiejszy przez reżim prezydenta Republiki Białorusi, uskutecznia ogromną międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Dodatkowo podkreślił, iż reżim białoruski uruchomił jakiś czas temu połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł Koalicji Obywatelskiej poinformował, iż w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Dostrzegł, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być wycofane przy wykorzystaniu już istniejących środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego tuż przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy